Drukuj

Czym się kierować wybierając płytki?

Najważniejszą sprawą przy doborze płytek ceramicznych, oprócz poszukiwań estetycznych, jest ich końcowe przeznaczenie na ściany lub podłogi, wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Przedstawiamy kilka istotnych elementów, które należy brać pod uwagę przy zakupie płytek.

Typy płytek ceramicznych i ich prawidłowe stosowanie

Parametry antypoślizgowości płytek ceramicznych

Kalibracja płytek ceramicznych

Typy płytek ceramicznych i ich prawidłowe stosowanie

Poniżej lista podstawowych typów płytek ceramicznych i obszarów ich przeznaczenia.

  • Płytki szkliwione.

Mają powierzchnię pokrytą szkliwem, które nadaje płytce kolor, odcień, zawiera powierzchniowy wzór dekoracyjny. Szkliwo może nadać płytce połysk, matowe lub półmatowe wykończenie.

Płytki szkliwione mogą być jednokrotnie lub dwukrotnie wypalane.

Zwykle płytki dwukrotnie wypalane (pierwsze wypalanie samej płytki, drugie wypalanie po pokryciu szkliwem) są bardziej trwałe mają wyższe wskaźniki ścieralności, mniejszą nasiąkliwość i nadają się do kładzenia na posadzki o średnim obciążeniu ( wnętrza prywatne, kuchnie, łazienki itp.)

Płytki jednokrotnie wypalane (typowe glazury)ze względu na gorsze parametry techniczne nadają się do wykorzystania we wnętrzach, na ścianach.

Przykładowe płytki znajdujące się w ofercie DAV (producent, linia):

Ricchetti - linie Vitruvius, Graal, Rolling Stones

Marca Corona - linia America

  • Gres porcelanowy

Powstaje w procesie prasowania i wypalania. Jest to najnowocześniejsza technologia produkcji płytek ceramicznych dająca produkt bardzo wysokiej jakości, barwiony w masie, o wyjątkowo wysokich parametrach technicznych pozwalających na stosowanie tego materiału zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz, na ścianach i posadzkach, a także w zastosowaniach przemysłowych, gdzie występują duże obciążenia, wysokie natężenie ruchu a także agresywne działanie środków chemicznych.

Uwaga, w przypadku gresów występują także gresy szkliwione, powlekane, które wprawdzie mają bardzo wysoką twardość, ale obniżone wskaźniki ścieralności.

Przykładowe płytki znajdujące się w ofercie DAV (producent, linia):

Cearamiche Caesar – wszystkie linie – to płytki gresowe barwione w masie za wyjątkiem linii Pietra di Samarkanda, która jest gresem powlekanym.

Cesi – linia I Mosaici – płytki gresowe monokolorowe, szkliwione

  • Płytki klinkierowe

Produkowane są w klasycznym procesie formowania z odpowiedniego gatunku uszlachetnionej gliny, poddane procesowi suszenia i wreszcie wielogodzinnego wypalania (26 – 34 godzin) w temperaturze 1250 stopni C.

Jeden z najbardziej odpornych materiałów nadający się do stosowania zarówno na ścianach jak i na posadzkach, we wnętrzach i na zewnątrz budynku.

Przykładowe płytki znajdujące się w ofercie DAV (producent, linia):

Argelith Bodenkeramik

Przy dokonywaniu wyboru płytek warto także brać pod uwagę dodatkowe parametry takie jak oznaczenie antypoślizgowości płytek i ich kalibrację.

Parametry antypoślizgowości płytek ceramicznych

Pierwszy element, antypoślizgowość oznaczana jest symbolami R9, R10, R11, R12. Oznaczenia te opisują możliwe miejsca bezpiecznego wykorzystania płytek od (R9) w prywatnych pomieszczeniach mieszkalnych, szkołach czy gabinetach lekarskich, a skończywszy na (R12) we wnętrzach przemysłowych, rzeźniach, kuchniach przemysłowych, cukrowniach.

Kalibracja płytek ceramicznych

Kalibracja płytek ma bardzo istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji dotyczących szerokości koniecznych fug przy kładzeniu materiału oraz przy łączeniu płytek o zróżnicowanej kolorystyce i różnorodnej powierzchni wykończenia (np., łączenie płytek matowych z polerowanymi). W ostatnim czasie niektóre fabryki po wyprodukowaniu płytek poddają je tzw. Rektyfikacji, czyli przycinaniu do jednakowej kalibracji w ramach jednej serii np.Ceramiche Caesar-linia Tecnolito. W tym wypadku zarówno płytki matowe jak i polerowane są produkowane w kalibracji 08, co umożliwia dowolne łączenie kolorów, wzorów. Płytki rektyfikowane nadają się do kładzenia bezfugowego, praktycznie na styk lub z minimalną szerokością fugi.

UWAGA

W wypadku stosowania płytek rektyfikowanych (precyzyjnie kalibrowanych), żaden z producentów nie zaleca kładzenia płytek na styk, lecz stosując minimalną fugę (1,5-2mm).

Trzeba brać w tej sytuacji pod uwagę fakt, że, mimo iż płytka jest kalibrowana do formatu, to siłą rzeczy ( jest to materiał ceramiczny a nie stal warsztatowa) i istnieją minimalne, mieszczące się w normie wahania formatu. Taki błąd przy układaniu kolejnych płytek powiela się i np. 0,1 mm po ułożeniu 10 płytek daje błąd rzędu 1 mm!

Drugi powód, dla którego nie powinno się układać płytek na styk, to minimalna szczelina uniemożliwiająca zastosowanie jakiejkolwiek fugi, a tym samym może się w niej gromadzić trudny do usunięcia brud.

Wydrukowano ze strony www.dav.com.pl. DAV-Import, ul. Bartycka 175 lok. 4, Warszawa, tel. (22)651 05 41